Czcionka:
A A+ A++
Kontrast:
A A A A
Wróć do wpisów
01 grudnia 2021

Science fiction, staje się rzeczywistością dzięki technologiom giełdowej spółki MedApp

Rozwiązanie CarnaLife Holo wsparło już lekarzy w blisko 200 skomplikowanych zabiegach medycznych. W ostatnich dniach zespół dr hab. n. med. Jerzego Sachy, kardiologa z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) w Opolu i profesora Politechniki Opolskiej, przeprowadził kolejny, innowacyjny zabieg z zastosowaniem „mieszanej rzeczywistości” przy użyciu technologii CarnaLife Holo – korzystając z wizualizacji holograficznych, takich jakie do tej pory znaliśmy z powszechnie znanej serii filmów science fiction „Star Trek”.

– Przy użyciu unikalnej technologii CarnaLife Holo, stworzonej przez firmę MedApp, uzyskaliśmy obrazy holograficzne wnętrza serca, które wykorzystano w czasie przeprowadzenia zabiegu naprawy zastawki mitralnej w sposób minimalnie inwazyjny bez otwierania klatki piersiowej, za pomocą systemu MitraClip. Unikalność tej operacji polegała na tym, że trójwymiarowy obraz holograficzny wewnętrznych struktur serca wykorzystano w czasie rzeczywistym, czyli w trakcie operacji naprawy zastawki mitralnej. Dotychczas holografia była głównie wykorzystywana na etapie przygotowań do operacji – wyjaśnia prof. Jerzy Sacha, kierownik Pracowni Badań Hemodynamicznych USK w Opolu.

Hologram był widoczny w sali operacyjnej przy użyciu oprogramowania CarnaLife Holo firmy MedApp, połączonego ze specjalnymi okularami HoloLens 2 firmy Microsoft.

– Lekarz operujący mógł bardzo dokładnie zobrazować wewnętrzne struktury serca pacjenta, mając możliwość obracania, powiększania oraz przecinania wirtualnie pracujące serce za pomocą własnych rąk oraz ruchów głowy. Rodzi to ogromne perspektywy wykonywania zabiegów w nowej rzeczywistości, która dostarcza dotąd niedostępnych wizualizacji przy użyciu standardowych metod – komentuje prof. Jerzy Sacha.

– CarnaLife Holo to przełomowa technologia trójwymiarowej wizualizacji obrazowych danych medycznych, zapewniająca dostęp do badań w postaci hologramu przez cały czas trwania operacji, co może znacznie wpływa na skrócenie czasu zabiegu i tym samym oznacza wymierne korzyści dla pacjenta, personelu medycznego i szpitala – dodaje Krzysztof Mędrala, prezes MedApp S.A.

Szpital w Opolu jest drugim ośrodkiem na świecie, po zespole z jednego z największych szpitali Europy – AKH w Wiedniu, który wykonał zabieg MitraClip z wykorzystaniem obrazowania holograficznego. Rozwiązanie to już zostało docenione w międzynarodowym środowisku medycznym, otrzymując wyróżnienie jako “Best Case 2021” na międzynarodowej konferencji PCR London Valves 2021.

W USK w Opolu w zabiegu brali udział: dr hab. n. med. Jerzy Sacha, dr Krzysztof Krawczyk i dr Jarosław Bugajski (kardiolodzy); dr Mateusz Stanisz (anestezjolog); Monika Świderska i Małgorzata Werner (instrumentariuszki); Danuta Radiszewska (pielęgniarka anestezjologiczna); Filip Żuczek (technik RTG); Szymon Dziedzic (firma Abbott). Wsparcie technologiczne zapewnili Jakub Kasprzak i Kacper Pabianek z firmy MedApp oraz Tomasz Ogonowski z firmy GE.

– Jesteśmy dumni, że pionierski zabieg, z wykorzystaniem najnowszych technologii medycznych i wspierających medycynę, został zrealizowany właśnie w naszym szpitalu – komentuje Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu. – Gratuluję całemu zespołowi, kierowanemu przez profesora Jerzego Sachę.

Warto również zauważyć, że był to kolejny innowacyjny zabieg przeprowadzony w USK w Opolu, wykonany w trybie małoinwazyjnej interwencyjnej kardiologicznej. Niedawno prof. Sacha na konferencjach w Orlando w Stanach Zjednoczonych i Londynie prezentował wyniki implantacji pompy wspomagającej pracę serca (Impella) oraz wszczepienia zastawki aortalnej metodą TAVI z dojścia przez tętnicę podobojczykową.

 

Pobierz plik .pdf

Pobierz

Zobacz podobne wpisy: