Czcionka:
A A+ A++
Kontrast:
A A A A
Wróć do wpisów
19 czerwca 2020

Szpital na Klinach wykorzystuje rzeczywistość mieszaną

Krakowski Szpital na Klinach nawiązał współpracę z firma MedApp i będzie pierwszym szpitalem w Małopolsce wykorzystującym rzeczywistość mieszaną podczas przygotowania do operacji nowotworów szyjki i trzonu macicy.

System ten – CarnaLife Holo pozwala lekarzowi widzieć wirtualne obrazy organów i tkanek narządów rozrodczych na tle rzeczywistego ciała pacjenta i daje możliwość interakcji z tymi obrazami w trakcie zabiegu medycznego.

– System, bazując na medycznych danych obrazowych, pozwala tworzyć holograf odzwierciedlający prawdziwą strukturę obszaru anatomicznego. By lepiej przygotować lekarza do operacji, wykorzystuje tzw. rzeczywistość mieszaną – wyjaśnia Marek Wypych z firmy MedApp. – Na podstawie tomografii komputerowej (CT), rezonansu magnetycznego (MRI), USG czy też innych modalności dostępnych w standardzie obrazowania DICOM tworzy się wirtualny, trójwymiarowy obraz pacjenta – dodaje.

– Trafiają do nas pacjentki z nowotworami, po przebytym już wcześniej zabiegu, na przykład cięciu cesarskim czy zabiegu na jelicie grubym. To są sytuacje, w których operacja jest bardziej skomplikowana, gdy mamy zrosty, blizny i podejście do operowanego obszaru może być trudniejsze. Dzięki CarnaLife Holo lekarz jeszcze przed operacją w holograficznym obrazie może zobaczyć różne szczegóły. Może też się przygotować, zaplanować zabieg, by w jego trakcie nie podejmować nagłych decyzji – mówi Joanna Szyman, prezes zarządu Szpitala na Klinach. – Lekarz dzięki systemowi może dokładnie przeanalizować, jak przeprowadzić daną operację. Szczególne korzyści z wykorzystania systemu widzimy dla pacjentek, które już przeszły wcześniej zabieg, dla pacjentek dotkniętych otyłością lub pacjentek, które przechodziły radioterapię – dodaje

CarnaLife Holo jest pomocny też przy operacji raka trzonu macicy, który bardzo często dotyka kobiety otyłe, u których wykonanie operacji jest trudniejsze i u których istnieje większe ryzyko powikłań.

Szpital na Klinach posiada oddziały – ginekologii, położnictwa, chirurgii ogólnej, chirurgii onkologicznej, chirurgii naczyniowej, chirurgii kręgosłupa, chirurgii plastycznej, ortopedii, urologii oraz 17 poradni specjalistycznych, między innymi uroginekologiczną, pediatryczną, endokrynologiczną czy psychologiczną.

W placówce działają dwie sale operacyjne, sala chirurgii jednego dnia oraz trakt porodowy. Wykonywane są zabiegi ze wsparciem systemu robotycznego da Vinci.

Szpital działa przy ulicy Kostrzewskiego 37, przy ulicy Cechowej 12 zlokalizowane są gabinety specjalistyczne.

Szpital należy do Neo Hospital sp. z o.o. spółka komandytowa.

Zobacz podobne wpisy: