Czcionka:
A A+ A++
Kontrast:
A A A A
Wróć do wpisów
29 lipca 2020

Pierwsze takie operacje w Polsce w Szpitalu na Klinach w Krakowie. Mieszana rzeczywistość CarnaLife Holo wsparła zabiegi guzów wątroby wykonane techniką NanoKnife

W krakowskim Szpitalu na Klinach w ostatnich tygodniach zostały wykonane operacje guzów wątroby i trzustki z użyciem technologii NanoKnife przy wsparciu systemu CarnaLife Holo – zarówno na etapie planowania zabiegów oraz ich wykonania. Procedura NanoKnife, czyli nano-nóż, to nowoczesna metoda niszczenia komórek nowotworowych za pomocą prądu o wysokim napięciu (elektroporacji). Metoda NanoKnife wykorzystywana jest w chirurgii onkologicznej, głównie u pacjentów z nowotworami, u których zmiany nowotworowe są nieresekcyjne standardowymi metodami, z powodu lokalizacji, nacieku naczyń lub narządów życiowo ważnych. Wykorzystanie aplikacji CarnaLife Holo od polskiej spółki technologiczno-medycznej MedApp, ułatwiło przygotowanie do zabiegu oraz umożliwiło szybką lokalizację zmian nowotworowych, co pozwoliło między innymi na skrócenie czasu zabiegu.

Na czym polega zabieg NanoKnife?
Podczas zabiegu w obrębie guza nowotworowego wprowadza się elektrody, które prądem elektrycznym w postaci mikrosekundowych impulsów wysokiego napięcia (do 3000V), działają na chore tkanki. Zjawisko biofizyczne, które prowadzi do śmierci komórek nowotworowych, nazywane jest nieodwracalną elektroporacją (irreversible elektroporation – IRE).

– Proces ten prowadzi do trwałego zniszczenia błon komórek rakowych, a zmiany martwicze są stopniowo usuwane z organizmu pacjenta przez układ chłonny. Co najważniejsze, zabieg ten jest bezpieczny dla okolicznych narządów i tkanek, ponieważ podczas jego trwania nie dochodzi do uszkodzenia newralgicznych struktur anatomicznych, takich jak np. naczynia krwionośne, nerwy, mięśnie czy przewody żółciowe – wyjaśnia dr n. med. Ryszard Wierzbicki z krakowskiego Szpitala na Klinach.

Metoda NanoKnife nie jest przeznaczona do leczenia chirurgicznego wszystkich nowotworów narządów miąższowych. W praktyce stosuje się ją wówczas, kiedy guz nowotworowy nie może być usunięty w sposób chirurgiczny, na przykład kiedy mamy do czynienia z licznymi przerzutami do narządów miąższowych lub z uwagi na lokalizację guza w trudno dostępnym miejscu, czy w pobliżu dużych naczyń krwionośnych, których naruszenie zagraża życiu pacjenta.

– Metodę NanoKnife, jako formę leczenia z wyboru, stosuje się najczęściej w bardzo trudnych nowotworach wątroby i trzustki, a zabieg ma na celu głównie zmniejszenie masy guza, aby była ona bardziej podatna na działanie leczenia uzupełniającego, takiego jak chemioterapia – dodaje dr Ryszard Wierzbicki. – Celem zabiegu jest więc tak naprawdę złagodzenie dolegliwości bólowych, jakie odczuwa pacjent i przedłużenie życia chorych na tzw. „nieuleczalne” nowotwory.

Na czym polega technologia CarnaLife Holo?
CarnaLife Holo jest systemem przetwarzania danych medycznych, który pozwala na wizualizację trójwymiarowych danych obrazowych, pozyskanych przy pomocy tomografii komputerowej (CT), rezonansu magnetycznego (MRI), angiografii (angio-CT), echokardiografii (ECHO), USG, czy też innych modalności dostępnych w standardzie obrazowania DICOM. System pozwala stworzyć, bazując na tych danych, trójwymiarowy hologram, odzwierciedlający prawdziwą strukturę obrazowanego obszaru anatomicznego. Hologram wizualizowany jest na goglach mieszanej rzeczywistości i dzięki temu możliwa jest pełna interakcja z wyświetlonym obrazem.

– Zaletą takiego hologramu jest w pierwszej kolejności przedstawienie trójwymiarowego obiektu, w tym przypadku operowanego narządu, w trójwymiarowym świecie. Można to porównać do druku 3D przy pomocy światła, gdzie medyczne dane obrazowe stają się częścią np. gabinetu lekarskiego czy też przestrzeni zabiegowej. Nasza technologia pozwala na intuicyjną eksplorację zestawu danych pod dowolnym kątem przy pomocy ruchów głowy bądź gestów, co pozwala na dodatkowe zwiększenie immersji kontaktu z danymi – poprzez wchodzenie do wewnątrz danych z zapewnieniem pełnej głębi i odczucia rzeczywistego obiektu 3D/4D. To z kolei ułatwia zrozumienie przestrzennych zależności pomiędzy strukturami, a dodatkowo umożliwia zwizualizowanie płaszczyzn przechodzących przez dane narządy – tłumaczy Andrzej Skalski, dyrektor ds. rozwoju technologii i mieszanej rzeczywistości w MedAppie. – CarnaLife Holo znajduje szczególne zastosowanie w przypadkach, gdy mamy do czynienia ze skomplikowanymi topologiami struktur anatomicznych. Wtedy kluczowe jest zrozumienie zależności pomiędzy tym, na jakiej głębokości się one znajdują i ich wzajemnych relacji, szczególnie w przypadku planowania trajektorii narzędzia względem zmiany patologicznej. Hologram pozwala to zrobić w intuicyjny sposób – dodaje.

W omawianych zabiegach system CarnaLife Holo został wykorzystany zarówno przed, jak i w ich trakcie. Przed zabiegami chirurg zapoznał się z obrazami holograficznymi wygenerowanymi z danych obrazowych pacjentów, co umożliwiło mu zaznajomienie się z geometrycznymi relacjami pomiędzy strukturami anatomicznymi, jak i wielkością i lokalizacją zmian nowotworowych w wątrobie. Dzięki temu chirurg mógł, między innymi, zaplanować optymalne rozmieszczenie elektrod technologii NanoKnife.

– Dzięki tej technologii miałem przed sobą holograficzne obrazy organów i tkanek na tle pacjenta i miałem możliwość interakcji z tymi obrazami w trakcie zabiegu. Technologia posłużyła mi również do szczegółowego zaplanowania operacji. Jest to bardzo istotne w sytuacjach, gdy podejście operacyjne do zmiany nowotworowej jest trudne z uwagi na jej lokalizację. A z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w przypadku wykonywanych operacji – wyjaśnia dr n. med. Ryszard Wierzbicki.

Nowe technologie w służbie medycyny
Wykorzystanie aplikacji CarnaLife Holo od polskiej spółki technologiczno-medycznej MedApp, ułatwiło przygotowanie do zabiegu oraz umożliwiło szybką weryfikację lokalizacji zmian nowotworowych, co w opinii chirurga pozwoliło między innymi skrócić czas zabiegu.

Rozwiązanie zostało opracowane przez MedApp S.A., polską spółkę technologiczno-medyczną, specjalizującą się w gromadzeniu dużych zbiorów danych, sztucznej inteligencji i mieszanej rzeczywistości dla medycyny.

Jak umówić się na wizytę kwalifikującą i zabieg?

W krakowskim Szpitalu na Klinach zabiegi chirurgicznego leczenia nowotworów wątroby z wykorzystaniem metody NanoKnife realizuje dr n. med. Ryszard Wierzbicki, chirurg onkolog z ponad 20-letnim doświadczeniem klinicznym. Doktor Wierzbicki specjalizuje się w leczeniu pierwotnych raków wątroby, nieresekcyjnych guzów pierwotnych wątroby oraz guzów przerzutowych, a także przeprowadza operacje w zakresie nowotworów układu pokarmowego, jak nowotwór jelita grubego, odbytnicy, raka piersi oraz czerniaka.

Źródło: NEO HOSPITAL

Zobacz podobne wpisy: